Low carb forum

Low Carb,Dijete,Mesna,Atkins,Proteinska i ostali low carb programi

Početna stranicaPočetna stranica  FAQFAQ  PretražnikPretražnik  RegistracijaRegistracija  ČlanstvoČlanstvo  Korisničke grupeKorisničke grupe  Login  

Share | 

South Beach

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Aqua
Administratorka
Administratorka

Female Broj postova : 56
Dijeta na kojoj sam: : Atkins/Indukcija
Registration date : 10.02.2008

PostajNaslov: South Beach   ned vel 10, 2008 8:19 pm

South Beach dijeta se bazira na glikemickom indeksu hrane, te pravilnom unosu i balansu proteina, masti i ugljenih hidrata. Sve sto se koristi, meso, sirevi, jogurt, vocni jogurt mora biti nemasno ili malo masno, a od ulja se koristi maslinovo ili kukuruzno (bez holesterola) i to jedna kasika po obroku. Dijeta se sastoji od 3 faze, prva faza (zovu je jos faza detoksikacije) u kojoj su zabranjeni svi ugljeni hidrati traje dvije sedmice i tokom nje se gubi 4-6 kila, druga faza, u kojoj se polako uvode dobri ugljeni hidrati traje do postizanja zeljene kilaze (u drugoj fazi se gubi od 1/2-1kg sedmicno), a u trecoj fazi bi trebali biti toliko naviknuti na takav nacin ishrane da vam to jednostavno postane stil zivota. Ja nisam trebala izgubiti puno kilograma, ali jednostavno sam htjela da promijenim nacin ishrane. Moram priznati da jesam bila malo skepticna sto se svega tice u pocetku, jer ja gotovo cijeli zivot pazim sta jedem i sklona sam isprobavanju raznih dijeta. Ali svaka dijeta je bila samo "gubiti kile", ali ne i kako steci prave prehrambene navike. Medjutim, moje prehrambene navike su promijenjene. Nemam vise pozuda za odredjenom vrstom hrane, nemam vise tzv. "pao mi je secer, daj mi brdo slatkisa". Pojedem s vremena na vrijeme 2 kockice bitter cokolade. Valjda je to zato sto je balans proteina, masti i ugljenih hidrata u organizmu pravilan.
Uglavnom, i muz i ja se pridrzavamo ovakvog nacina zivota vec 3 mjeseca. Ja sam izgubila 11, a muz 20 kila. I jedno i drugo smo u trecoj fazi i nacin ishrane je promijenjen. Nas dvoje smo prezadovoljni, a misljenja drugih ljudi su podijeljena. Neko kaze da smo premrsavi, dok za druge super izgledamo. Ali nama je najbitnije kako se mi osjecamo.
A sada nesto vise o samoj dijeti.
South Beach dijetu je srocio Dr. Agatston. Dijeta je jos poznata pod imenom "doktorska dijeta" jer je vecina doktora u svijetu primjenjuje na sebi.
South Beach dijeta se razlikuje od Atkinsove po tome sto to nije dijeta bez ugljenih hidrata. Bez obzira u kojoj fazi dijete se nalazite preporuceno je slijedece:

- piti najmanje 8 casa vode dnevno, ili nekih pica bez kofeina, kao sto su kisela voda, caj, itd.

- ograniciti unos kofeina na jednu solju dnevno

- uzimati jedan multi vitamin/mineral dnevno

- osobe mladje od 50 godina 500 mg kalcijuma, a starije od 50 godina 1000 mg.

Jedenje moze biti i zdravo a i zadovoljstvo sve dok se jede odgovarajuca hrana. Svi obroci u South Beach dijeti se sastoje od zdrave kombinacije ugljenih hidrata, proteina i masti. Jela moze svako spremiti i sastojci se mogu naci u svakoj prodavnici. Ova hrana ce zadovoljiti vasu glad, a necete unositi nekvalitetni skrob i secere koji su uzrokovali probleme u hemiji vase krvi u samom pocetku.

South Beach dijeta ne ukljucuje brojanje kalorija, grama masnoce ili velicine porcija. Plan je dizajniran da bude jednostavan, da vam pomogne da razumijete principe vaseg metabolizma i da vas metabolizam pokrene da radi za vase sopstveno tijelo. Kljuc uspjeha u South Beach dijeti je glikemicki index (GI), koji rangira ugljene hidrate na osnovu njihovog efekta na nivo secera u krvi. Kada u fazi 2 pocnete dodavati odredjenu hranu u svoju dijetu, fokusirajte se na hrani sa niskim GI, kao jabuke, bobicasto voce, grejp, cerealije sa puno vlakana te hljeb od nepreradjenog brasna.

Dijeta se sastoji od tri faze. Prva faza je detoksikacija, traje 2 sedmice i lisavate se svog voca, hljeba, skroba, slatkisa i mlijeka. U drugoj fazi postepeno uvodite neke proizvode, npr. voce sa niskim GI, cerelije sa puno vlakana, smedju rizu, hljeb od nepreradjenog brasna. Faza 1 traje 2 sedmice i tada gubite od 4-6 kila, a fazu 2 nastavljate sve dok ne dodjete do svoje zeljene kilaze. Kao sto sam vec rekla, do trece faze bi ste se vec trebali navici na ovakav nacin ishrane. Medjutim to ne znaci da vise nikada ne smijete konzumirati npr. pomfrit, kolace, mlijecne cokolade, bijeli hljeb, itd. Mozete, ali s vremena na vrijeme. Nekad se svi nalazimo u situacijama kao sto su praznici, rodjendani, zabave, itd. kad bas i nismo u situaciji da pretjerano zanovijetamo. I znaci, ukoliko vam se nesto jede, pojedite, jer ovo je stil zivota, nije robija.
I da ne zaboravim, u prvoj fazi se vjezbanje ne preporucuje, jer ne unosite dovoljnu kolicinu ugljenih hidrata. U drugoj fazi se preporucuje lagano dzogiranje ili brzo hodanje. A, u trecoj fazi se, ukoliko zelite, mozete baciti na dizanje tegova.

South Beach dijeta (faza 1)

dorucak: kolicina proteina nije ogranicena. Najmanje 1/2 solje povrca. 1 kasicica majoneze ili ulja.
rucak: kolicina proteina nije ogranicena. najmanje 2 solje povrca. 1 kasika majoneze ili ulja.
vecera: isto vrijedi kao za rucak.
uzine su obavezne. jedite nesto sa liste proteina ili povrca ili bademe, orahe, kikiriki...

Dozvoljena hrana u fazi 1:

PROTEINI:

Meso

biftek, nemasno fasirano meso, pileca prsa, cureca prsa, cureca salama (2 snite dnevno), teleca snicla, nemasna svinjetina, kuhana sunka.

Sirevi (nemasni ili bez masnoce)

mladi sir, krem sir, feta, mocarela, parmezan, rikota, Happy Cow low fat-sir u listicima.

Jaja (mozete koristiti cijela jaja ukoliko vam doktor nije drugacije prepisao). ako ne mozete koristiti cijela jaja onda samo bjelance.

Sve vrste ribe i skoljki.

Povrce

articoke, sparoge, buranija, grah, leblebije, soja, brokoli, kupus, karfiol, celer, krastavice, patlidzan, salata, paradajz (ograniciti na 1 po obroku), gljive, bamija, crveni luk - 1/2 dnevno, paprike, spinat, tikvice.

Masnoce

maslinovo ulje, kukuruzno ulje.

Bademi - 15 dnevno
Brazilski orasi - 4 dnevno
Indijski orasi - 15 dnevno
Puter od kikirikija - 1 kasicica dnevno
kikiriki - 20 malih dnevno
pinjoli - 1 saka dnevno
pistacije - 30 dnevno
orasi - 15 dnevno

Avokado - 1/3 cijelog
margarin
majoneza - pozeljno malomasna, ali moze i obicna
masline, zelene - par komada dnevno

Zacini

svi zacini koji nemaju dodat secer, limunov sok, hren, aleva paprika, biber, so, soja sos (bez dodate psenice) - pola kasike

Slatkisi

zvaka bez secera

Zamjena za secer - natren

ZABRANJENA HRANA

masno meso, hljeb (sve vrste), cerealije, palenta, riza, pasta, mlijeko, svi punomasni sirevi, cvekla, mrkva, kukuruz, krompir, grasak, svo voce, alkohol bilo koje vrste, kecap.

South Beach dijeta (faza 2)

DORUCAK

Proteini: Kolicina nije ogranicena.
Povrce: Minimum pola solje.
Voce: 1 vocka je dozvoljena dnevno (sa ovim ili nekim obrokom). Polako povecati do tri vocke dnevno.
Ugljeni hidrati: 1 porcija dnevno (sa ovim ili nekim drugim obrokom). Polako povecati na 2 ili 3 puta dnevno.
Mlijeko: 1 - 1 1/2 solja dnevno (ukljucujuci jogurt)
Masnoce: 1 kasicica majoneze ili ulja.

RUCAK

Povrce: Minimum dvije solje.
Voce: 1 vocka je dozvoljena dnevno (sa ovim ili nekim obrokom). Polako povecati do tri vocke dnevno.
Ugljeni hidrati: 1 porcija dnevno (sa ovim ili nekim drugim obrokom). Polako povecati na 2 ili 3 puta dnevno.
Masnoce: 1 kasika majoneze ili ulja.

VECERA

Povrce: Minimum dvije solje.
Voce: 1 vocka je dozvoljena dnevno (sa ovim ili nekim obrokom). polako povecati do tri vocke dnevno.
Masnoce: 1 kasika majoneze ili ulja.

UZINA (nije obavezna)

Izabrati bilo sta sa liste proteina, povrca, voca, ili jesti jezgru. Malo-masni ili nemasni jogurt takodje dozvoljen.

DOZVOLJENA HRANA

Sve iz faze 1 +

Voce: Jabuke, kajsije (svjeze ili suhe), borovnice, visnje, grejp, grozdje, kivi, mango, narandze, breskve, sljive (svjeze ili suhe), jagode.

Mlijecni proizvodi: malo-masno sojino mlijeko, malo-masni jogurt, obicni ili vocni.

Ugljeni hidrati: hljeb od cjelovitog zrna, cerealije sa puno vlakana (one glistice), pasta (smedje brasno), grasak, kokice, smedja riza
Ostali proizvodi: bitter cokolada, puding (bez masnoce i secera), crveno vino

ZABRANJENA HRANA

Ugljeni hidrati: baget, bijeli hljeb, kolaci, keksi, palenta, bijela pasta, bijela riza, kifle.

Povrce: cvekla, mrkva, krompir, kukuruz.

Voce: banane, konzervirano voce, vocni sokovi, ananas, grozdjice, lubenica.

Ostali proizvodi: med, sladoled, dzem
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://exyulowcarb.niceboards.net

South Beach
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.