Low carb forum

Low Carb,Dijete,Mesna,Atkins,Proteinska i ostali low carb programi

Početna stranicaPočetna stranica  FAQFAQ  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  ČlanstvoČlanstvo  Korisničke grupeKorisničke grupe  Login  

Share | 

Atkinsova dijeta

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Aqua
Administratorka
Administratorka

Female Broj postova : 56
Dijeta na kojoj sam: : Atkins/Indukcija
Registration date : 10.02.2008

PostajNaslov: Atkinsova dijeta   ned vel 10, 2008 8:17 pm

Dr. Atkinsova dijeta
Sta je ustvari Dr. Atkinsova dijeta?
To je dijeta koja je bazirana na niskom postotku unosenja ugljikohidrata u organizam. Dijeta koja se sastoji od tri nivoa. Prvi nivo je INDUCTION (indukcija) , drugi nivo je ONGOING DIET (nastavak dijete u blazem obliku) i treci nivo je MAINTENANCE (odrzavanje postignutog rezultata). Svaki nivo ove dijete je ima kriticnu granicu ugljikohidrata. Tvoj vlastiti metabolizam ce ti pokazati koja je kolicina unosenja ugljikohidrata za tebe sigurna, i a ako je predjes ponovo ces poceti da se debljas.
INDUKCIJA je proces od 14 dana kad smijes da uneses svega 20 g ugljikohidrata u organizam dnevno. Za to vrijeme ces natjerati svoj organizam da stvori KETOSIS sto znaci proces upotrebe tvog sala kao gorivo. Ketosis pocinje 48 sati nakon sto si poceo da unosis malu kolicinu ugljikohidrata.
ONGOING DIET je period nastavka dijete sa postepenim povecavanjem unosenja ugljikohidrata od po 5 g. U ovom periodu tempo gubljenja kilaze je sporiji nego u indukciji.
MAINTENANCE je period kad upoznavamo svoj organizam. Povecamo kolicinu unosenja ugljikohidrata. Testiramo sami sebe koliko grama ugljikohidrata mozemo da unosimo dnevo a da se pri tome ponovo ne udebljamo.
Ova dijeta nije ogranicena na broju kalorija koje mozes da uneses u organizam da bi smrsavio, ali se ipak preporucuje da PRVI DAN indukcije ne uneses vise od 1200 - 1500 calorija, posto je privi dan prekretnica u organizumu. Nakon prvog dana kalorije vise nisu bitne, ali isto tako ako smanjis broj kalorija brze ces da mrsavis, ali budi pazljiv jer ako previse smanjih broj kalorija koje unosis, mozes da dovedes organizam u 'NIZAK NIVO METABOLIZMA" sto znaci da moze da se desi da prestanes da mrsavis.
Za vrijeme dijete obavezno moras da koristis vitamine jer su i oni jedanim djelom zasluzni za mrsavljenje.Takodjer je vrlo bitno da PIJES VODU. U prosjeku treba da popijes oko 2 l vode dnevno.
Nemoj da izbjegavas masnocu. Koristi samo punomasne proizvode a nikako one kojima je reducirana masnoca. Svi proizvodi sa reduciranom masnocom imaju vise ugkljikohidrata u sebi od punomasnih proizvoda. Mozes da odbacis visak masnoce sa mesa , ali je bitno da koristis ulje (maslinovo, laneno, kanola) pri kuhanju.

Kome se preporucuje ova dijeta?
Low-carbo dijeta ce da pomogne osobama koje imaju problema sa hormonom kojima je svima vec dobro poznat a zove se INZULIN. To je hormon koji kontrolira nivo secera u krvi i koji nas cini debelim.
DIJETA SE NE PREPORUCUJE BUBREZNIM BOLESNICIMA KAO NI TRUDNICAMA.
Mnogi pokazuju fantasticne rezultate sa low-fat dijetom, ali ja definitivno nisam jedna od njih. Razlicite dijete razlicito djeluju na ljude. Low-carbo dijeta jos uvijek nije postala toliko popularna kao sto je low-fat dijeta. Kad me ljudi pitaju kako sam uspjela da skinem tolike kilograme i kazem im da sam samo smanjila ugljikohidrate, odmah sljedece pitanje je a sta su ti to ugljikohidrati?
Pa sta su to ugljikohidrati?
Ugljikohidrati su organiski spoj izveden od ugljika, vodika i kiseonika koje cine glavno gorivo za tvoje tijelo. Ugljikohidrati u tvom tjelu se pretvaraju u momentalnu energiju koja ti je potrebna, a visak se pretvara u salo.
Kad se uzimanje ugljikohidrata smanji ispod 20 g na dan, ( svaki covjek prosjecno unese oko 250-300 g ugljikohidrata na dan )kao sto Dr. Atkins preporucuje u svojoj dijeti, tvoj organizam je prinudjen da koristi energiju iz rezerve ( tvog sala ) kao gorivo.
Zanimljivo objasnjenje o tome kako hrana koju jedemo utice na nas, pogledaj " How Food Work". Tamo ces naci citavu stranicu o jednostavnim i kompleksnim ugljikohidratima.
Vrlo je bitno da shvatis koliko je dobar nacin zivota sa kontrolisanim unosenjem ugljikohidrata za tvoje zdravlje.
Ja sam naprimjer prije dijete bila pod ljekovima za depresiju kao i pod hormonskim ljekovima . Nakon samo 20-tak dana ja sam se tako dobro osjecala da mi je moja doktorica ukinula sve ljekove. Danas 5 mjeseci na kontrolisanom unosenju ugljikohidrata ja se jos uvijek osjecam fantasnicno bez ljekova. Mnogo bolje neko dok sam bila pod ljekovima. Usput da kazem da radim non-stop nocnu smjenu i da imam mnogo vise energije nego sto sam ikad imala do sada. Moja doktorica kaze da to moze biti i samo sugestija, sto naravno ja ne mogu da tvrdim da nije, ali nek mi ona ili bilo ko objasni zasto se onda tako nisam osjecala kad sam bila na low-fat dijeti?
Ipak vjerujem da mi je pomogla low-carbo dijeta, a vi mislite sta hocete. Probajte i uvjerite se sami!
Prije nego sto pocnes sa dijetom predlazem ti da provjeris mokracnu kiselinu,
holesterol, HDL (dobar holesterol), LDL (los holestrol) i triglycerides kao i nivo glucose i nsulina..

Nakon mjesec ili dva dijete sa niskim postotkom unosenja ugljikohidrata, vidjet ces da total holesterol je opao ako je bio veci prije.
Normalan krvni pritisak kod vecine odraslih je 120/80. Ako imas visi krvni pritisak, treba da ti normalizira nakon ove dijete.
Type 2 dijabeticari ce nakon vrlo kratkog vremena moci da prekinu sa ljekovima ali je vrlo bitno da ne prekidate nikakve ljekovi prije nego ste se savjetovali sa svojim doktorom.

Masnoca je vrlo bitna u ovoj dijeti.Ona je jedna iz grupe hrane koja stabilizira apetit i secer u krvi. Masnoca zaustavlja zelju za ugljikohidratima, a takodjer i izbacuje ugljikohidrate i ubrzava sagorevanje nakupljene masnoce.
Na prvi pogled pomislit ces kao sto to i vecina neupucenih misli da je Dr. Atkinsova dijeta dijeta sa visokim unosenjem masnoce u organizam, ali to nije tacno. Sa Atkinsovom dijetom jest ces veci postotak mesa, ribe, perutnine, jaja i maslaca nego sto si to jeo prije, ali u globalu ces jesti manje masnoce.
Dr. Atkinsova dijeta se sastoji od tri nivoa. Prvi nivo je INDUCTION (stroga dijeta) koji traje 14 dana i ustvari je samo to i dijeta. Ostala dva nivo ONGOING DIET (nastavljanje dijete ali u blazem obliku) i MAINTENANCE (odrzavanje postignutog rezultata). Svaki nivo je vazan za sebe.

Sta je indukcija?
Indukcija
Indukcija je prvi korak Dr. Atkinsove dijete. To je proces od 14 dana kad moras da jedes ispod 20 g ugljikohidrata na dan, kad ces natjerati svoj organizam da pocne da koristi tvoje salo kao gorivo.

Sta ce se desiti za vrijeme indukcije?
• Promjenit ce metabolizam u tvom tjelu koje je do sad koristilo ugljikohidrate kao gorivo a u buduce ce da koristi tvoje salo kao gorivo.
• Stabilizirat ce secer u krvi i naglo ce zaustaviti bezbroj hypoglycemia simptome koji uzrokuju umor, promjena raspolozenja, slabo pamcenje i sl.
• Promjeniti lose navike ishrane kao sto su npr. trosenje cokolade, secera, psenicni ili kukuruzni proizvodi, alkohol, kafein itd.
• Prestanak zudnje za pojedinom hranom bez osjecaja odricanja.
Prvi dan bit ce najtezi, ali ako ga izdrzis nebi trabalo da imas vise ikakvih problema da nastavis zivot sa niskim postotkom unosenja ugljikohidrata.
Zapamti dijeta je svega 14 dana kad moras strikno da se pridrzavas pravila indukcija bez varanja da bi se tvoj organizam prilagodio da zivi sa samo par grama ugljikohidrata.

Sta traba da jedes prvi dan dijete?
Jednostavno izbjegavaj svu hranu koja sadrzi ugljikohidrate!
To znaci definitivno NE proizvode u kojima ima secer, brasno,skrob, voce, povrce, zitarice, tjesteninu i salame koje sadrze ugljikohidrate.

Sta i koliko onda mozes da jedes?
Dr. Atkin u svojoj knjizi New Diet Revolution kaze "Ako si gladan jedi! Zato imas usta jezik i zube." PRVI DAN mozes da jedes jedino hranu koja je bogata masnocama, umjereno sadrze proteine i vrlo oskudno ugljikohidrate.
Mozes da jedes svo meso osim iznutrica, krem sir, jaja i makadamija orah. Ali prvi dana nemoj da jedes previse sira i jaja jer i oni sadrze malu kolicinu ugljikohidrata.

Ova dijeta nije ogranicena na broju kalorija koje mozes da uneses u organizam da bi smrsavio, ali se ipak preporucuje za prvi dan da ne uneses vise od 1200 - 1500 calorija posto PRVI DAN PREKRETNICA u organizmu.

Prije pocetka sa indukcijom obavezno procitaj glavna pravila prije pocetka dijete
U prvih 14 dana nesmijes da jedes nista sto nije na spisku "dozvoljena hrana" kuju ces naci u spisak hrane, a izbjegavaj hranu koja je u djelu " u principu izbjegavati " i "nikad nekoristiti".
Ako imas priliku da kupis knjizicu u kojoj su izlistane sve informacije o hrani, kao sto su: calorije, ugljikohidrati, masnoce i vlakna, bit ce ti od velike koristi.
Obavezno koristi vitamine!
Vrlo vazno je da pijes dosta vode. U prosjeku treba da popije oko 2 l vode dnevno.
U principu kalorije nisu bitne u ovoj dijeti, ali ako reduciras kalorije brze ces mrsaviti, ali budi pazljiv jer ako previse smanjis broj kalorija koje unosis u tjelo mozes da dovedes organizam u "nizak nivo metabolizma" sto znaci da moze da se desi da prestanes da mrsavis.
Nemoj da izbjegavas masnocu u ovoj dijeti.To znaci da koristis punomasne proizvode a nikako one u kojima je reducirana masnoca. Proizvodi u kojima je reducirana masnoca u principu imaju vise ugljikohidrata od ponomasnih proizvoda. Mozes da odbacis visak masnoce sa mesa, ali je jako bitno da koristis ulja (maslinovo, laneno, kanola ) i maslac pri kuhanju. Ne koristi margarin.

Najvjerovatnije najbitnija stvar u ovoj dijeti je "osjecaj" da si izgubio zelju za hranom koja sadrzi visoki postotak ugljikohidrata -- naravno ako nisi varao.
I najmanje varanje u ovih prvih 14 dana moze da izazove zelju za ugljikohidratima, ali ako se strogo drzis plana, vidjet ces da zelja za kruhom, krompirom, pastom i ostalim slatkisima ce jednostavno da nestane.
Na kraju 14 striknih dana trebalo bi da smrsas izmedju 4 i 10 kg. Iskreno receno vecina izgubljenih kilograma je voda. To je zato sto je voda potrebna organizmu da odrzi i upotrebi ugljikohidrate. Kad se tvoje tjelo promjeni u masinu koja koristi masnocu kao gorivo, ta voda ti vise nije potrebna.
Nakon toga ces da usporis sa mrsavljenjem ali nadalje sve sto smrsas bit ce salo.
Glavna pravila za pocetak
Low-Carbo Dijete

1. Tvoja dijeta nesmije da sadrzi vise od 20 g ugljikohidrata na dan. Za vecinu ljudi ta kolicina ugljikohidrata je dovoljna da zapocne proces koristenja sala kao gorivo za rad.

2. Nisi na kolicinski ogranicenoj dijeti. S toga treba da pratis svoj apetit. Kad si gladna/an jedi toliko dok ne osjetis da si sit, ali nemoj da se prezderavas. Ako nisi gladna/an onda pojedi samo malu porciju proteina da dopunis svoje vitamine.

3. Dijeta se sastoji od cistih proteina, ciste(ne preradjene) masnoce (kao sto sto je maslac, maslinovo ulje i majoneza koje su dozvoljene), i kombinacija proteina i masnoce sto je glavna potpora dijete. Hrana u kojoj ima proteina + ugljikohidrata ili masnoce +ugljikohidrata nisu dozvoljeni, jer ugljikohidrati nisu u dijeti.

4. Koristeci brojac ugljikohidrata, moci ces naci i druge kombinacije hrane koje imaju manje od 20 g ugljikohidrata, kao sto su orah, bajam i sl. zatim masline, avokado, sir, slatka i kisela pavlaka, limun itd. koje ces moci da koristis nakom 14 striktnih dana.

5. Uzimaj vitamine svaki dan i to vitamin E, vitamin C, vitamin AD i vitamini B-complex. Da bi olaksao/la zivot mozes da uzmes bilo koje multivitamine, ali ni slucajno da koristis i jedno i drugo. Ovo ti je potrebno da bi dopunio/la sve one vitamine koje neces da unosis hranom tokom ove dijete. Pomoce ti da dobijes vise energije.

6. Uzimaj zamjenu za "vlakna" (fiber) redovno, jer hrana koju ces da jedes moze da te "zatvori".

7. Broji ugljikohidrate koje uneses u toku dana. (Uzmi neku knjigu u kojoj ces da uvodis evidenciju.

8.Cesti i manji obroci su korisniji.

9. Pij dosta vode. Otprilike 2 l vode na dan. Nije to tako puno kao sto mislis, ali obicno svi mi se ne sjetimo da pijemo vodu sve dok ne osjetimo zed, a tada je vec organizam dehidrirao. Najlakse ces to izvesti ako uzmes jednu bocu recimo od 1 l i stalno je drzis pored sebe. Svako malo samo uzmes gutljaj i neces ni opaziti kad si popio/la litru vode.

10. Citaj "informacije o hrani". Mnoga hrana ima sakrivene ugljikohidrate u sebi, pa cak i meso.

11. Izvagaj se prije nego sto pocnes sa dijetom, i onda svake nedelje istog dana se izvagaj.

Spisak hrane
Dozvoljenja hrana - 0% ugljikohidrata
Meso Riba Zivina Skoljke Jaja Sir
Govedina Tunjevina Piletina Kamenice Kajgana Mladi i stari
Svinjetina Losos Curka Musule Pecena na oko Kravlji i koziji
Ovcetina List Patka Rakovi Meko kuvana Krem sir
Teletina Pastrmka Guska Lignja Tvrdo kuvana Svicarski sir
Slanina Sardina Kokosije Skampi Omlet Tvrdi sirevi
Sunka Haringa Prepelica Jastog Punjena jaja
Divljac Fazan
u principu svo meso u principu sva riba u principu sva zivina u principu svi proizvodi mora u principu jaja na sve nacine u principu skoro svi sirevi*
• Svi sirevi sadrze mali postotak ugljikohidrata i kolicina se povecava sa povecavanjem unosa sira. Nikako koristiti dijet sireve, sireve za mazanje ili kajmak. Imitacija sire ne postoji osim za "TOFU" (soya sir) ali i tu treba da provjeris informacije o ugljikohidratima na produktu.
• Treba izbjegavati kupovne salame koje sadrze nitrate ili secer, kao i proizvode koje su imitacija ribe, mesa ili perutnine.

Dozvoljena hrana - 10% ugljikohidrata ili manje

Povrce Zacini Salate Pica
Asparagus Mirodjija Zelena salata Voda
Zuta buranija Tamjan Krastavac Kisela voda
Kupus Biber Rotkvice Kafa
Cvekla Bosiljak Komorac Biljni cajevi
Karfiol Kadulja Paprika Ice caj (sa zasladjivacem)
Blitva Djumbir Celer Dijet sokovi
Plavi patlidzan Ruzmarin
Kelj Origano Gljive
Ljutika (vrsta luka) Bijeli luk Masline
Poriluk Kiseli krestavci
Spanac Articoke
Tikva Avokado
Tikvice
Repa
Mladi grasak
Kiseli kupus
Brokoli
Keleraba
Paradajz
Luk

• Za salate koristiti ulje i kvasinu (sirce) ili sok od limuna i zacine. Npr. rendani sir, mrvljeno tvrdi kuhano jaje, slanina ili pecena svinjska kozica mogu biti dodavani salatama.
• U principu svi zacini se mogu koristiti u kojima nije dodat secer.

ZAPAMTI :
• dijeta koja traje 14 dana nesmije da sadrzi voce, kruh, zitarice, skrobno povrce i mljecne proizvode osim sira, slatke i kisele pavlake i maslaca.
• Izbjegavaj "dijet" proizvode dok god na informaciji o proizvodu ne stoji da nema ugljikohidrata. Obicno dijet proizvodi su sa smanjenim masnocama u sebi ali ne i sa smanjenim ugljikohidratima.
• izbjegavaj "bez secera" proizvode jer ako nema secera ne znaci da nema i ugljikohidrata.
• Alkohol nije dozvoljen privih 14 dana.
• izbjegavaj proizvode o kojima u principu ne razmisljas kao hrana kao sto je zvakaca guma, sirup ili kapi za kasalj, bomboni jer obicno imaju secer u sebi.

Hrana koju treba potpuno izbaciti iz jelovnika
Secer ili bilo sta u cemu ima secer:
• Bombone
• Krofne
• Kolaci
• Vocni sokovi
• Normala gazirana pica
• Med
Bilo sta sto sadrzi bijelo brasno:
• Bijeli kruh
• Zemicke i kifle
• Sve vrste peciva
• Sosevi
• Pasta
Voce koje ima visoki postotak glycemic-a kao sto su:
• Lubenica
• Banana
• Ananas
• Narandza
• grozdzice

izvor
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://exyulowcarb.niceboards.net

Atkinsova dijeta
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Stroga dijeta povečava rizik srčanih bolesti
» zdrava dijeta
» dukan dijeta
» moja borba sa samom sobom i dovođenje metabolizma u neki red....
» prehrana dojilje?